Alla känner till att det finns enplanshus i Skälby, men sedan finns det Lohäradsvägen 57 - ett nybyggt Vårgårdahus om hela 151 + 20 kvm i ett plan sedan år 2020, där allt är i toppskick.
Eftersom huset är nybyggt följer några riktigt stora fördelar, däribland befriad från fastighetsavgift/skatt i totalt 15 år (besparing på minst 100 000 kr), vattenburet frånluftsvärmepumpsystem (golvvärme) som ger mycket låga driftskostnader och genomgående hög standard utifrån nutida moderna byggnormer. Förutom den stora huvuddelen av huset erbjuds ett inglasat uterum (cirka 20 kvm), mycket bra planlösning med möjlighet till öppen planlösning mellan kök/vardagsrum samt 4 sovrum och möjlighet till fler vid behov. Förvaring finns i det tidigare garaget som idag disponeras som förråd och förvaringsutrymmen utvändigt. Fiber är indraget. Lättskött tomt.
Skälby ligger med ett lugnt och trevligt läge i Upplands Väsby - här har du i princip allt inom behagligt avstånd - förskolor, skolor, matbutik, kommunikationer (buss och pendeltåg till Stockholm, Arlanda eller Uppsala) och närhet till E4:an som tar dig till Stockholm, Arlanda eller Uppsala.