Enastående familjevilla i internationell klass om hela 380 kvm högt beläget med skogen som närmaste granne. Med ca 130 kvm kök och vardagsrum görs detta hus perfekt för den stora familjen eller de större middagsbjudningarna. En spatiös villa med extra allt såsom nedsänkt spabad i härligt västerläge, stort dubbelgarage med elektriska portar och elbilsladdare. Villan har otroliga fönsterpartier genomgående som tillsammans med arkitekturen ger en internationell känsla genomgående. Den specialdesignad trappen till övervåningen har en central placering i huset med fina glasräcken. Bostadens kök kommer från välkända Marbodal, en högkvalitativ köksleverantör med genomgående hög standard, tillsammans möts det upp av toppmoderna vitvaror. Köksbänk i sten ger en bra och slitstark arbetsyta. Till köket finns en härlig köksö med vattenfall som har den centrala rollen. Bostaden erbjuder inte mindre än tre helkaklade badrum samt en gäst-wc alldeles innanför entrén. Den effektiva bergvärmen kombinerat med det mekaniska ventilationssystemet ger huset en låg driftkostnad trots dess generösa ytor. Villan erbjuder idag totalt sju sovrum vilket ger gott om plats för familjen och de tillresta gästerna. Masterbedroom ensuite ligger smart avskilt från de övriga sovrummet. Här finner vi en privat avdelning med sovrum, klädkammare samt eget helkaklat badrum med dusch och badkar. Hela entréplanet har enhetlig carraramarmor på golv vilket ger en lyxig och påkostad känsla. Via vardagsrum och matplats finner vi öppningsbara glaspartier som ger en sömnlös kontrast mellan ute och inne. Hela huset har dimbara spotlights i taken. Fiber finns indraget. Stor garageuppfart med plats för ett flertal bilar utanför garaget. Detta är en villa som bör upplevas på plats - anmäl ditt deltagande för att inte missa chansen!
Ramshammar ligger strategiskt bra för pendlaren som vill bo lantligt men ha nära till motorvägen. Motorvägen E20 nås på 3 minuters bilresa. För barnen finns Kjula skola på ca mindre än 5 minuters bilresa, med åk F-6. I samhället Kjula finns även en obemannad matbutik, fotbollsplaner, padelbana, lekplatser mm. De större mataffärerna nås på ca fem minuters bilresa. Centrala delarna av Eskilstuna nås på ca 10 minuter. Fina omgivningar runt Ramshammar samt Kjula med bla Sofiebergsåsen naturreservat mm.
Välkommen hem!
REDO™
Detta är en REDO™ bostad. Kontakta mäklaren för mer information.
Antal rum11 varav 7 sovrum (Möjlighet upp till 8 sovrum)
Boarea380 kvm
Areauppgift enligtLantmäteriet
Tomtareal2 352 kvm
Tomtarealuppgift enligtLantmäteriet
FastighetsbeteckningEskilstuna Ramshammar 1:23
KommunEskilstuna
TypVilla
UpplåtelseformFriköpt
Bottenvåning
Hall
Välkomnande entréhall via pardörrar. När vi når hallen möts vi av det påkostade golvet av carraramarmor och de målade väggarna. Här finns plats för avhägning på hatthylla eller vad man önskar.
Kontor
Till höger om entrén finner vi ett hemmakontor med skrivbord och sidobord. Tack vare de stora fönstren får vi rikligt med solljus som gör arbetsdagen lättare. På golvet ligger det enhetliga marmorgolvet och väggarna är målade i en neutral vit kulör
Gäst-wc
Alldeles intill kontoret finner vi bostadens gäst-wc med gedigen och påkostad kvalité. Här finner vi ett helkaklat utrymme med grått kakel och klinker som tillsammans med den ljusa kommoden i trä ger en tidlös känsla. Här finner vi kommod, belyst spegel samt wc.
Tvättstuga/Groventré
Bostadens groventré/tvättstuga har grått klinker på golv och målade väggar. Här finner vi tvättmaskin och torktumlare från Siemens, tvättställ med förvaring samt bergvärmepannan med extra varmvattenberedare intill.
Sovrum/gästrum
Bostadens ena sovrum finner vi på entréplanet och används idag som gästrum. Gästrummet vetter mot baksidan av huset vilket ger härlig utsikt mot skogen. Sovrummet har gott om plats för säng och annat som önskas. Via detta sovrum finner vi ett av de tre badrummen som detta fantastiska hus erbjuder. Badrummet har kakel och klinker i varm beige färg. Badrummet är utrustat med dusch bakom vikbara glasväggar, kommod med lådor, spegel samt wc.
Vardagsrum
Stort vardagsrum med öppningsbara glaspartier mot framsidan. Vardagsrummet är vältilltaget och ger gott om plats för vänner och familj. På golvet ligger det enhetliga marmorgolvet och väggarna är målade i samma enhetliga kulör som resten av huset.
Kök
Bostadens kök kommer från välkända Marbodal och går i beige ton. Ett stort L-format kök med gott om förvaringsmöjligheter och en stor köksö som ger gästerna en perfekt plats att ta en fördrink vid. Köket har en snygg mörk stenskiva som ger en fin kontrast mot de ljusa luckorna. Vitvaror från Siemens med integrerad kyl, frys, diskmaskin, ugn, kaffemaskin, tallriksvärmare samt induktionshäll med snygg spisfläkt ovan. Intill finns den stora matdelen som ger gott om plats för ett stort matbord. Här sitter ni intill fönstret mot baksidan och kan njuta av utsikten mot skogen.
Allrum
Mellan hall och vardagsrum finner vi allrummet, en perfekt plats att koppla av vid, här har vi plats för soffa, fåtöljer. Fina fönsterpartier ut mot framsidan av huset.
Övervåning
Allrum
Via en påkostad och specialanpassad trapp i sten som omgärdas av glas når vi övervåningen. På övervåningen finner vi allrummet, ett stort rum med plats för soffa och tv. På golvet ligger ett enhetligt golv av parkett samt målade väggar.
Masterbedroom ensuite
Masterbedroom ensuite ligger smart avskilt från de övriga sovrummen. Här finner vi ett stort sovrum med stora fönsterpartier och gott om plats för möblemang. Via sovrummet finner vi en klädkammare med goda förvaringsmöjligheter. Från klädkammaren når vi det egna badrummet med dusch, badkar, dubbelkommod, spegel samt wc.
Badrum
Bostadens tredje badrum finner vi via allrummet på övervåningen. Även här ett mycket smakfullt inrett badrum med beige inredning. Utrustning i form av dusch bakom vikbara glasväggar, dubbelkommod, spegel samt wc.
Sovrum
Bostadens fem resterande sovrum är av varierande storlek och samtliga har fint ljusinsläpp via stora fönster. På golven ligger ett enhetligt parkettgolv av ek och väggarna är målade i vitt. Vissa av sovrummen har goda förvaringsmöjligheter i garderober.
Byggår2023
Byggnadstyp2-planshus
FasadTräfasad
TakYtpapp
GrundPlatta på mark
StommeTrä
BjälklagTrä
Fönster3-glasfönster isoler
VentilationMekanisk till- och frånluft med värmeåtervinning
UppvärmningBergvärmepump
Elektrisk säkerhetJordat
VattenKommunalt vatten året om
AvloppKommunalt avlopp
TV och internet
Internet och tv via fiber.
Uteplats
Stor stenbelagd uteplats på framsidan i härligt syd/östligt läge vilket ger sol under morgonen samt delar av dagen. På baksidan finner vi ytterligare en stenbelagd uteplats som sträcker sig längs hela huset. På baksidan finner vi ett nedsänkt spabad som kan avnjutas under årets alla dagar.
EnergideklarationBeställd
Parkering
Stor grusad uppfart med plats för flertalet bilar i bredd och på längden. Stort dubbelgarage med plats för två bilar i bredd. Elektriska garageportar som smidigt öppnas via fjärrkontroll. Mellan garageportarna finner vi en elbilsladdare. I bakkant av garaget finns ett förråd för smidig förvaring.
Rättigheter och belastningarRättigheter förmån: Officialservitut: Rätt att använda befintlig väg för utfart till den allmänna vägen. - Väg.
PantbrevPantbrev är uttagna om sammanlagt 5 996 000 kr