Lambohov, Linköping

Rättaregatan 9 och 11

  • 204 kvm
  • Parhus 1-plan
Utgångspris 3 500 000 kr

Boka visning

Ikon: Tack för din bokning!

Tack för din bokning!

 

Välkommen på visningen!

Skapa två nya hem av fd förskola i Lambohov

Den aktuella byggnaden i uppfördes år 1980 och består av parhus i ett våningsplan med en total yta på cirka 204 m², biareor 30kvm (garage med tillhörande garage, Rättaregatan 9) samt ca 10kvm (förråd bakom carport tillhörande Rättaregatan 11). Fastigheterna har i den ursprungliga detaljplanen varit avsedda att bestå av parhus för bostadsändamål, men har aldrig nyttjats som bostad utan har sedan uppförandet använts som förskola.

Byggnaden är belägen på fastigheterna Isborret 61 och 62, där säljaren har beviljats bygglov för ombyggnation till bostäder. Säljaren är idag byggherre i ärendet som erhållit startbesked och villkor för försäljningen är att ny köpare övertar byggherreansvaret. I sommar har det gått ett år sedan bygglovet beviljades, och åtgärden måste vara påbörjad inom två år från det att bygglovet vann laga kraft.

Tomten har en total yta på 1 284 m², fördelad enligt följande:
Isborret 61: 666 m²
Isborret 62: 618 m²

Fastigheterna säljs som ett utvecklingsprojekt och har stor potential att omvandlas till två mycket attraktiva parhus. De är belägna i ett populärt villaområde i Lambohov, vilket gör dem till en utmärkt möjlighet för den som vill skapa moderna och trivsamma bostäder i ett eftertraktat läge.

Vid en överlåtelse av ansvaret till en ny byggherre är det viktigt att beakta följande:
Köparen övertar ansvaret som byggherre och därmed samtliga skyldigheter.
Den beviljade planlösningen ska genomföras enligt beviljat bygglov alternativt får köparen ansöka om nytt bygglov med önskad planritning. I nuläget omfattas båda fastigheterna av ett gemensamt bygglov.
Staket för Isborret 62 ska förläggas i tomtgräns och infart tillskapas i enlighet med bifogat beslut om bygglov samt markplaneringsplan/situationsplan.
I samband med att köparen övertar ansvaret behöver nytt tekniskt samråd genomföras för att få ett nytt startbesked, baserat på de nya förutsättningarna.
Det åligger köparen att anlita kontrollansvarig och säkerställa att kontrollplanen kan uppdateras och ansvarsområden kan fastställas genom beslut.
All information om beviljat bygglov finns som bilagor under dokument.

Välkomna på visning!

Boka visning

  • Anmäl er till visning, varmt välkomna!

Mäklare

Fakta

Bilder

Planritning

  • Detta är planritning enligt bygglovet.
    Detta är planritning enligt bygglovet.

Lambohov, Linköping

Rättaregatan 9 och 11

Karta

Mer om mäklarna

Intresserad? Gör en intresseanmälan!

Ikon: Tack för din bokning!

Tack för din intresseanmälan!
Mäklaren hör av sig så snart som möjligt.