REDO! Snart kan vi presentera ett riktigt smultronställe vid Högbysjön! Här kan du njuta av sena grillkvällar på altanen, ta uppfriskande dopp i sjön, basta med vänner eller värmas av stugans kamin när hösten nalkas!
På fastigheten finns en stuga med kök, badrum, allrum och sovloft. Stugan har löpande renoverats och har genomgående ljusa och fina ytskikt! Från stugans inglasade altan har man bra solläge och vacker sjöutsikt! Det finns även en öppen altan i anslutning. På fastigheten finns det även en bastubyggnad, gäststuga med vedbod och ett ytterligare förråd! Fastigheten har kommunalt sommarvatten, nytt mini-reningsverk samt fiber!
Tomten uppgår till 1 910 kvm och består till stor del av en lekvänlig gräsmatta samt uppväxta träd och buskar. Det finns servitut på bad och båtplats direkt nedanför fastigheten! Högbysjön är ett lugnt och trivsamt område med både villor och fritidshus. Här har man skogen och sjön runt knuten men samtidigt endast 19 minuter till Örnsköldsviks centrum!
Välkommen att lämna din intresseanmälan redan nu!
REDO™
Detta är en REDO™ bostad. Kontakta mäklaren för mer information.
Tomten består av fina gräsytor för utelek och härliga rabatter och planteringar!
FastighetsbeteckningÖRNSKÖLDSVIK STENBERG 2:11
KommunÖrnsköldsvik
TypFritidshus
UpplåtelseformFriköpt
Entréplan
Storstuga
Välkommen in till allrummet! Här är det öppet enda upp i nock vilket ger en härlig rymd! Rummet är ljust och trivsamt och passar perfekt för samvaro. Mitt i rummet finns en härlig kamin, perfekt för kyligare dagar! Från fönsterpartiet har man vacker sjöutsikt. På golvet ligger en ljus matta och väggarna är ljust målade. Rummets trapp leder upp still stugans loft!
Förråd
Vid stugans entré finns ett förråd utrustat med bra garderober och ett städskåp. Detta utrymme skulle även vara lämpligt att nyttja som ett mindre sovrum!
Kök och matplats
Vidare från allrummet når man köket och den intilliggande matplatsen. Då allrum, kök och matplatsen ligger i anslutning till varandra blir planlösningen social och trivsam! Här är det även samma ljusa golv och väggar som i allrummet.
Köket är fint renoverat och har ljus skåpinredning och kakel ovanför bänkytorna. Utrustningen i köket besår av diskmaskin, spis, fläkt, hel kyl samt en halv frys.
I anslutning till köket finns det plats för en matgrupp! Här har man fönster från två väderstreck, vilket ger ett trevligt ljusinsläpp.
Badrum
Badrummet är utrustat med dusch, handfat, wc, handdukstork (el) och tvättmaskin. Ytskikten är ljusa och består av våtrumsmatta på väggar och golv.
Ovanvåning
Loftet
En trappa upp ligger stugans loft, perfekt sovloft! Här ryms en dubbelsäng och ytterligare möbler.
Byggår1962
FasadTräfasad
TakPlåt
GrundPlintar
GrundmurBetong
StommeTrä
BjälklagTrä
FönsterKopplade 2-glasfönster
VentilationSjälvdrag
UppvärmningLuft-Luft värmepump + Direktverkande el + Braskamin
Elledningar skickLedningar bytta
Elektrisk säkerhetJordat
Huvudsäkring16 A
SkorstenstypMurad skorsten
VattenKommunalt sommarvatten
AvloppEnskilt avlopp (minireningsverk)
TV och internet
Fiber finns installerat.
Uteplats
Stugan har en stor och härlig inglasad altan med härligt solläge! Altanen går att möblera med både sittgrupp och matgrupp. På golvet ligger en grå textilmatta.
EnergideklarationBehövs ej
Övriga byggnaderPå fastigheten finns en bastubyggnad, en gäststuga med vedbod samt en separat förrådsbyggnad.
Renoveringar
2024- Ny altan framför inglasningen 2022- Installation av avlopp/minireningsverk 2009- Luft-luftvärmepump 2008 - Kök
Pris1 195 000 kr (Utgångspris)
PantbrevPantbrev är uttagna om sammanlagt 255 000 kr
Kommentar driftskostnadElkostnaden avser både uppvärmning och hushållsel. Nuvarande ägare har haft en inomhustemperatur runt 16 grader vintertid. Kostnaden för VA anser endast vatten, då första slamtömningen av mini-reningsverket ännu inte skett.
Övrigt
- Det finns en pump för att ta upp sjövatten till exempelvis bevattning. - Stor del av stugans inventarier kommer att ingå i köpet.