Välkommen till Diamantgången 283 och denna trevliga och ljusa markplanslägenhet som smart maximerar både yta och funktion. Här erbjuds även en stor och trevlig uteplats med ytor för stora sällskap att trivas i.
- Renoverad under 2022
- Två källarförråd att tillgå
- Stora sociala ytor
- Möjlighet att skapa en 2,5 rok
- Välplanerad och gott om förvaring
- Närhet till Öringesjön med badplats, naturskön miljö såväl som närbutik
- Täta avgångar mot Gullmarsplan och Stockholm C
Lägenheten har genomgående ljusa och moderna ytskikt i vitt, perfekt för att låta din inredningsstil sätta prägel på hemmet. Bostaden är belägen i markplan och är smart planerad med fokus på sociala ytor. Vardagsrum och kök öppnar upp sig med en öppen planlösning som skapar ett trevligt hem där stunder med vänner och familj enkelt skapas. Från köket når du den trivsamma uteplatsen som erbjuder generöst med plats för såväl loungedel som cafébord. En perfekt plats att skapa härliga sommarmiddagar eller att koppla av på.
Sovrummet är rymligt som erbjuder plats för dubbelsäng samt mindre möblemang efter tycke och smak. Det helkaklade badrummet är ljus och stilrent med badkar.
Till bostaden tillhör två praktiska källarförråd som fungerar utmärkt för extra förvaring.
BRF Diamanten är beläget i Öringe som är ett mycket trevligt villaområde som har närhet till såväl trevliga naturområden som Erstaviks naturreservat och Sörmlandslseden, Öringesjön, butik, skolor, lekplatser, och stallet erbjuder ett mycket harmoniskt och bekvämt boende. Är man golfintresserad ligger golfbanan en kort promenad bort. Pendlingsbussar från närliggande hållplats tar dig till Stockholm City samt Gullmarsplan på under 30 min.
OMGIVNINGEN
På cykelavstånd når du Tyresö C med alla dess butiker, såväl som rackethall, badhus och ishall. Tyresö Strand och Gamla Tyresö med underbar skärgårdsmiljö och många fina utflyktsmål. Bege dig till Tyresö slott och gå i den engelska slottsparken eller besök Alby friluftsgård med stora grönområden och badplats och utegym. Besök de många badplatserna längs Erstavikens kant, eller bege dig ut på isen under vintertid. Letar ni efter ett bekvämt och rymligt boende i härligt läge? Då är Diamantgången 283 något för dig.
VÄLKOMMEN HEM