Varmt välkomna till Korsaröds Sjöpark 5! Drömmer ni om en mysig bostadsrättsvilla i naturskönt läge där ni kan sätta er egen prägel? Då har ni hittat rätt! På en trevlig gaveltomt, inbäddad i grönska och med närhet till Korsarödssjön, hittar vi denna charmiga bostad som passar både som permanentboende och som fritidshus. Huset erbjuder en genomtänkt planlösning med två sovrum, perfekt för den lilla familjen eller sommarvistelsen med gäster. Det praktiska köket har en bardisk som skapar en naturlig avgränsning till matplatsen och det ljusa vardagsrummet. Här finns plats för en soffgrupp där ni kan njuta av värmen från kaminen under kyliga kvällar. Från matplatsen når ni det härliga trädäcket under tak - en perfekt plats för långa sommarkvällar med nära och kära. Ett charmigt sovloft ger ytterligare möjlighet till extra sovplatser eller en mysig lekyta för barnen. Bostaden har stor potential för den som vill skapa sitt eget drömhem. Med lite kärlek och omtanke kan detta bli en riktig pärla i en avkopplande miljö.
Som en del av Brf Tjörnarps Sjöpark får ni tillgång till fina gemensamhetsytor, utomhuspool och gym. Här bor ni endast 2,8 km från Tjörnarps station, vilket gör det smidigt att ta sig till Höör, Lund och Malmö. I närområdet finns skola, förskola och all tänkbar service inom bekvämt avstånd.
Missa inte denna möjlighet - anmäl ert intresse redan idag!
REDO™
Detta är en REDO™ bostad. Kontakta mäklaren för mer information.
Enligt bostadsrättsföreningen är huset på 77 kvm, dock är 20 kvm av dessa sovloftet som ej räknas som BOA.
Våningsplan1 av 1
Lägenhetsnummer5
KommunHöör
TypVilla
UpplåtelseformBostadsrätt
Hall och tvättstuga
Varmt välkomna in i hallen. Här finns plats för avhängning och förvaring bakom skjutdörrarna. Bakom skjutdörrarna finns även en liten tvättstuga med tvättmaskin. På golvet i hallen ligger ett laminatgolv och på väggarna sitter träpanel.
Sovrum 1
Direkt in till höger om hallen har vi det första sovrummet. Här finns det plats för en säng och lite förvaring. På golvet ligger ett laminatgolv och väggarna är beklädda med målad träpanel.
Sovrum 2
Det andra sovrummet är något större och här finns plats för en dubbelsäng och lite förvaring. På golvet ligger en plastmatta och väggarna är beklädda med målad träpanel.
Kök
Det platseffektiva köket är utrustat med spis, köksfläkt, bankdiskmaskin samt kyl/frys. Bardisken med överskåp delar av köket från matplats och vardagsrum samtidigt som det erbjuder extra arbetsyta/förvaring. På golvet köket ligger ett laminatgolv och väggarna är beklädda med målad träpanel.
Vardagsrum och matplats
I den öppna delen av huset finns det plats för både matplats och en större soffgrupp vid kaminen. Från matplatsen finns dörren ut till trädäcket under tak som under sommarhalvåret blir en förlängning av vardagsrummet. På golvet i denna del ligger ett parkettgolv och väggarna är beklädda med målad träpanel.
Sovloft
Från vardagsrummet finns en trappa som tar er upp till sovloftet - perfekt som lekyta för barnen, gästrum eller som förvaring. På golvet ligger en plastmatta.
NamnTjörnarps Sjöpark
Äkta föreningJa
Föreningen äger markenJa
Parkering
Gemensamt i bostadsrättsföreningen finns en stor parkeringsplats. Till varje stuga får dessutom två bilar stå parkerade intill huset.
Övriga utrymmen
I föreningen finns en servicebyggnad med omklädningsrum, föreningslokaler, bastu, festlokal, gemensam tvättstuga, gästrum att hyra samt en utomhuspool.
Allmänt om föreningen
ALLMÄNT OM FÖRENINGEN Föreningen äger fastigheten Korsaröd 3:24 i Höörs kommun. Fastighetens adress är Tjörnarps Sjöpark (Korsaröd Sjöpark). Föreningen består av 46 bostadsrätter fördelat på 30 stugor och 16 lägenheter. Mer information om föreningen och aktiviteter som arrangeras finns på https://tjornarpssjopark.bostadsratterna.se/
Fastigheten är fullvärdesförsäkrad i TryggHansa. Hemförsäkring bekostas individuellt av bostadsrättsinnehavarna och bostadsrättstillägget ingår i föreningens fastighetsförsäkring. Byggnadsår 2004.
Fiskerätt i sjön tilldelas alla medlemmar i föreningen och alla medlemmar har möjlighet att sjösätta båt (dock ej motorbåt). Släp och verktyg finns att låna gratis av föreningen, likaså finns ved att hämta.
ANDRAHANDSUTHYRNING Föreningen godkänner andrahandsuthyrning av bostadsrätterna. Ansökan om andrahandsuthyrning ska godkännas för varje ansökan av styrelsen och ansökan görs via mail till styrelsen med information om varför du hyr ut, vem som ska hyra samt under vilken period. Det är bostadsrättsinnehavaren som ansvarar för att hyresgästen följer trivselreglerna samt de ekonomiska förehavandena mot föreningen. Mer information finns på föreningens hemsida.
ÖVRIGA UTRYMMEN I FÖRENINGEN I föreningen finns en servicebyggnad med omklädningsrum, föreningslokaler, bastu, festlokal, gemensam tvättstuga, gästrum att hyra samt en utomhuspool. Gästrummet går att hyra för 200 kr/första natten + 100kr/efterföljande nätter. Festlokalen i poolhuset går att hyra för 300 kr/dag alt. 500 kr/helg. I festlokalen finns det utrustning för 30 personer.
VÄRME- OCH VENTILATIONSANLÄGGNING Varje bostadsrätt har en egen värme- och ventilationsanläggning som bostadsrättsinnehavaren ansvarar för.
TV/INTERNET Varje bostadsrätt beslutar själv över TV/internet och det är bostadsrättsinnehavaren ansvarar för den. Flertalet bostadsrätter har inkopplad fiber.
KOMMANDE RENOVERINGAR Inga planerade renoveringar för föreningens räkning. Renoveringar som avser bostadsrätterna ansvarar bostadsrättsinnehavaren för, se ansvarsfördelningen i enlighet med stadgarna.
Beskrivning
BYGGNAD NR 5
TV/INTERNET Fiber finns i området (Telia/Zitius), dock ej inkopplat.
VÄRME- OCH VENTILATIONSANLÄGGNING Luft/luft-värmepump, kamin och direktverkande el. Självdrag.
FÖNSTER 2-glas
TAKBEKLÄDNAD Eternit
FASAD Träfasad
GRUND Torpargrund
Har hissNej
Renoveringar i föreningen
2024, Föreningen har vid arbetsdagar gjort underhåll på tak på poolhuset och fixat med dörren, målat staketet, genomfört dräneringsarbete, lagat rörsystemet till poolen.
Kommande renoveringar i föreningen
Delrenovering av ladans fönster, poolhusets fönster samt garagets fasad på baksidan.
Månadsavgift3 051 kr
Ingår i månadsavgiftI månadsavgiften ingår bostadsrättstillägg.
Kommentar månadsavgift
Skötsel av området, pool, renhållning, vägar, gräsytor etc.
AVGIFTER El och vatten betalas á konto varje månad. En avräkning görs av faktisk förbrukning görs varje år där en förbrukning över schablonen leder till en tilläggsfaktura och förbrukning under schablonen innebär en återbetalning. Varje månad betalas även 100 kr/månad i s.k. arbetsdagsavgift. Avgiften betalas tillbaka om man deltar i en av de två skötseldagarna föreningen har varje år. Sophämtning 104kr/månad.
Föreningen beslutade om en avgiftshöjning på 200 kr 240101. Föreningen beslutade om en avgiftshöjning på 4,5% 250101.
AndelstalAndel i föreningen: 2,048 Andel av insats: 2,048 Andel av årsavgift: 2,048
Indirekt nettoskuldsättning52 272 kr
Överlåtelseavgift1 470 kr, betalas av köparen
Inre reparationsfondFinns ej
Kommentar driftskostnadAnnonsen är en REDO-annons och kommer uppdateras med driftskostnader inom kort.