Välkommen till denna trevliga tvårummare 1/2 trappa upp med inglasad balkong som bjuder på förmiddagssol till morgonkaffet. Lägenhetens fönster åt två väderstreck ger en luftig atmosfär åt lägenheten. Rymligt vardagsrum med parkettgolv och utgång till balkongen. Hemtrevligt kök med skåpinredning i original och matplats vid fönster. Badrum med dusch.
Här finns möjlighet för nästa ägare att skapa sin egen prägel på lägenheten.
Bostaden ingår i föreningen Lektorn som är en välskött och stabil förening med 60 st bostadsrätter och en mycket god ekonomi, låg belåning. I den förmånliga avgiften 2 840:- ingår värme, V/A och även fiberanslutning på 250/250. Föreningen har nyligen installerat solceller och laddstolpar till sina parkeringsplatser. Utöver detta så tillhandahåller föreningen sina medlemmar en nyrenoverad relaxavdelning med bastu, spabad och motionsrum och i källarplan hittar ni även 2 st tvättstugor.
Lägenheten är attraktivt belägen med närhet till det bästa som centrala Strängnäs har att erbjuda, perfekt för dig som söker en central lägenhet med låga omkostnader och en trivsam boendemiljö. Ett stenkast till Strängnäs resecentrum där tåget tar dig vidare till Stockholm central på 47 minuter. Strängnäs småbåtshamn, restaurangutbud och vackra promenadstråk når ni på bekvämt promenadavstånd.