Välkommen till en av Orminges mest smakfulla 4,5:a om 91 kvm. Lägenheten är renoverad och ombyggd för fem år sedan. Här erbjuds man en öppen planlösning mellan kök och vardagsrum, med ett fantastiskt ljusinsläpp från inte mindre än fyra fönster och balkongdörr.
Vardagsrummet har en låg platsbyggd förvaring längst hela väggen vilket blir en utmärkt tv-bänk, bokhylla och plats för hela familjens spel. Från vardagsrummet nås balkongen.
Köket är renoverat med inbyggd diskmaskin, skafferi, inbyggd kyl/frys, spishäll, ugn och kolfilterfläkt. Smakfullt sandfärgade luckor och vitt kakel som stänkskydd. Till köket får man också en "mobil" köksö (låsbara hjul undertill). Den kan både agera som extra arbetsyta, förvaring eller extra matbord. Nuvarande säljare har köksön möblerad längst väggen idag men rullar fram den vid behov.
Den öppna planlösningen mellan kök och vardagsrum ger en härlig och modern känsla till hela lägenheten.
Den stora inglasade balkongen nås från vardagsrummet och här finns det plats för både odlingsbäddar, bord och stolar.
Lägenheten har tre sovrum. Det större sovrummet möbleras med dubbelsäng och tre garderober. Dom två mindre sovrummen är perfekta barnrum varav det ena sovrummet har dubbelgarderob.
Klädkammaren är ombyggd och har fått två mindre fönster och större utformning. Det gör att klädkammaren kan nyttjas som extra sovrum, arbetsrum eller lyxig walk-in-closet.
Båda badrummen är renoverade. Det mindre badrummet har dusch, tvättställ och toalett med smakfullt schackrutigt golv. Det stora badrummet andas lyx och harmoni. Här är ett djupt badkar placerat under fönstret. Det finns ett stort handfat, två större skåp varav det ena är städskåp samt maskinpark med både tvättmaskin och torktumlare. Sober färgsättning och smakfulla materialval.
Till lägenheten hör ett externt förråd.
Bostadsrättsföreningen Turkosen äger och förvaltar 17 fastigheter med 258 lägenheter, samt en fristående byggnad med tvättstuga, bastu och en föreningslokal för fester.
Brf Turkosen är en extremt aktiv förening med en belåningsgrad om endast 3.647kr/kvm.
Föreningen valde att göra en större amortering under 2023 på 4.000.000 kronor.
Det finns en gedigen underhållsplan som är ständigt är ihopkopplad med ekonomin så att det finns kostnadstäckning både idag och för framtiden.
Att vara en del i brf Turkosen gr både trygghet och gemenskap.
Välkommen hem!