Jarlaberg, Nacka

Diligensvägen 34

Såld
  • 3 rum
  • 75 kvm
  • Bostadsrätt

Ljus hörntrea med ett högt och insynsfritt läge

Tre trappor upp, fritt från insyn och med ett soldränkt sydvästläge, återfinns denna inbjudande bostad som står redo för ett nytt kapitel! Lägenheten ligger på hörnet av huset med fönster åt två väderstreck, vilket bidrar till en genomgående ljus och trevlig atmosfär.

Väl innanför dörren möts ni av en rymlig hall som sammanlänkar hela lägenheten. I anslutning till hallen når ni det helkaklade badrummet som bland annat är utrustat med tvättmaskin. Vardagsrummet är mycket luftigt och bjuder på ett rikligt ljusinsläpp genom det stora fönsterpartiet. Hemmets hjärta utgörs av det trivsamma köket som erbjuder gott om arbetsytor och förvaring. Här njuter ni av en trevlig matplats i burspråk, från vilken ni når ut på den inglasade balkongen som vetter åt sydväst. Tack vare det höga sydvästläget skiner solen på balkongen och in i lägenheten även under årets mörkaste tid. Utöver de sociala ytorna erbjuder lägenheten två ordentligt tilltagna sovrum, båda med plats för dubbelsäng och förvaring.

Brf Nyckeln är en stor och välorganiserad förening med god ekonomi och låg belåningsgrad, vilket avspeglas i en för området låg månadsavgift. Föreningen erbjuder de boende faciliteter såsom välutrustade tvättstugor, bastu, gästlägenhet, gemensamhetslokal, cykelförråd m.m.

Läget är svårslaget med kort promenadavstånd till såväl Nacka Strand som Nacka Forum där komplett serviceutbud erbjuds. Närmsta busshållplats ligger cirka 200 meter från porten och härifrån når ni Slussen på 16 minuter med buss 443 som i rusningstid avgår var 7:e minut. Fler busslinjer trafikerar närliggande Nacka Trafikplats, både in mot stan och åt Värmdö-hållet. Från närliggande Nacka Strand kan ni ta båten in till stan, antingen med linje 83 till Strömkajen (Grand Hotel) på 20 minuter eller linje 80 till Nybroplan på cirka 35 minuter. SL-kortet fungerar på båda båtlinjerna. År 2030 kommer tunnelbanans blå linje börja trafikera Nacka Forum/Jarlaberg, närmaste tunnelbaneuppgång kommer då vara belägen cirka 500 meter från porten och restiden in till T-Centralen kommer vara 12 minuter. Med cykel tar det cirka 30 minuter in till stan och med bil cirka 15 minuter.

Närheten till vattnet och naturen är påtaglig. På någon minuts promenad från porten når ni Nyckelvikens vidsträckta naturreservat som med sin vackra skärgårdsnatur och hänförande vyer över Stockholms inlopp bjuder in till rekreation och friluftsliv. Detta är ett läge som lämpar sig utmärkt för er som vill bo i brytpunkten mellan stad och skärgård. Som boende i Jarlaberg erbjuds ni det bästa av två världar!

Varmt välkommen att kontakta ansvarig mäklare för mer information!

Mer om mäklarna