Strandängen, Jönköping

Strandängsgatan 7

  • 2 rum
  • 55 kvm
  • Bostadsrätt
Utgångspris 2 495 000 kr
Månadsavgift: 4 554 kr/mån

Nybyggt med klass på högsta våningen! Bad i Vättern eller på inkluderat spa!?

I Brf Sjöviken är det inte bara bostaden som stoltserar här finner ni utöver det oslagbara läget ett flertal unika attribut.

På våning fem av fem finner ni denna tvårumsdröm som genom sina många tillval vid byggnationen ger en härlig känsla av lyx och Comfort.
Bostaden får ett fint ljusflöde från stora fönsterpartier mot öster och väster och en takhöjd om 2,6 meter . Planlösningen på denna tvåa är unik i sin utformning.

Köket från HTH är utrustat med en inredning som flyter ihop med vardagsrummet på ett elegant sätt genom dess sobra inledning med beslgfria luckor och integrerad kyl/frys ackompanjerad av tillval såsom vinkyl med dubbla temeperaturzoner .
Helkaklat badrum i ljus betongfärgad kulör med hög standard. Tvättmaskin & torktumlare för extra bekvämlighet.
Förvaring genom en sober gararobsvägg motsvarande 6 st garderober.

Den stora balkongen som har sol hela dagen blickar Ni ut mot en park och Vättern.
Här finns det generöst med utrymme för möblemang .
Den sista kvällssolen avnjutes på takterassen eller vid entrén.

Med hissen tar Ni er ner till förråd och garagepark.

Tycker du att det vore bra med ett extra rum när gäster kommer men i övrigt samlar det mest damm. Utmärkt här finns en övernattningslägenhet utrustad som ett hotellrum av högre klass med tillhörande köksdel,

Det är inte många spaanläggningar som slår placeringen på poolhuset som har panoramavy över Vättern, förutom en uppvärmd
pool (ca 29 grader) inrymmer poolhuset även en rymlig bastu med Vätterutsikt bastu. En liten bit ifrån poolhuset finner Ni en badplats vid Vättern.
Det tar inte slut här; gemensamhetslokal och solstänkt takterrass med utsikt i alla
väderstreck.

Den träningsintreserade har vackra motionsmöjligheter i området och gym (gymet tillhör ej föreningen).

Digitala nyckelsystem och solceller ger ett modernt och hållbart boende.

För den som vill ha mer av stadens brus tar Ni enkelt cykelbanan, bussen eller bilen in till centrumkärnan.

Byggherren Tosito har tagit fram en räntegaranti kopplad till BRF Sjöviken på Strandängen. Räntegarantin innebär en begränsad ränta på föreningens lån de kommande åren för att mildra effekten av eventuella framtida avgiftshöjningar t.o.m. 2026-04-01. Se dokumentet "Räntegaranti" för mer info.

Intresseanmälan

Är du intresserad av bostaden? Gör en intresseanmälan så kontaktar vi dig med mer information.

Till intresseanmälan

Mäklare

Bostadsfakta

Bilder

Strandängen, Jönköping

Strandängsgatan 7

Karta

Mer om mäklarna

Intresserad? Gör en intresseanmälan!

Ikon: Tack för din bokning!

Tack för din intresseanmälan!
Mäklaren hör av sig så snart som möjligt.