Tegefjäll, Åre

Tegefjäll Alptoppen 12A

Såld
  • 4 rum
  • 57 kvm
  • Bostadsrätt

Drömboende med ski-in/ski-out

Perfekt fritidsbostad i Tegefjäll med ski-in/ski-out vid Tegeliften! Välplanerad i två plan med 6 sängplatser, bastu och balkong. Nära skidåkning, service och afterski. Bostaden har inget uthyrningsavtal, överlåts möblerad och redo att kunna nyttjas direkt. Billig i drift, och låg månadsavgift!

Med ett oslagbart ski-in/ski-out-läge, egen parkeringsplats och privat skidförråd erbjuder denna bostad en unik chans för dig som vill ha ett smidigt och bekvämt fjällboende. Föreningen tillåter såväl permanent- som fritidsboende, och här finns även möjlighet till uthyrning, antingen via förmedlare eller privat. Denna bostad går att köpa privat, men föreningen tillåter också juridisk person. Bostaden är fri från uthyrningsavtal, vilket innebär att du kan flytta in och börja njuta direkt! Föreningen har nyligen låtit måla fasaderna på samtliga hus, så redan vid ankomst möts du av en välskött och inbjudande fjälldröm.

Välplanerade ytor för hela familjen. Vid entrén välkomnas du av en rymlig hall med praktisk förvaring i garderober och på hyllor. Ett steg in i bostaden öppnar sig det inbjudande vardagsrummet med en stor hörnsoffa. En perfekta plats för såväl avkoppling som sällskapsspel efter en dag i backen. Den öppna planlösningen skapar en social atmosfär och knyter samman vardagsrummet med det fullutrustade köket. Matplatsen fungerar som en naturlig rumsdelare mellan kök och vardagsrum, och härifrån har du även direkt utgång till balkongen.

Badrummet renoverades för några år sedan och har ett stilrent grått klinkergolv med elektrisk golvvärme, vita kaklade väggar, dusch, wc, handfat och tvättmaskin. Dessutom finns här en mysig bastu, en perfekt avslutning på en dag i skidbacken.

På entréplanet finns ett sovrum med dubbelsäng, medan en trappa upp till loftet leder till ytterligare två sovrum med våningssängar. Totalt finns sex ordinarie sängplatser, och om soffan nyttjas kan bostaden ta emot ytterligare en gäst eller två.

Skidåkning och service inpå knuten. Vid foten av Tegeliften ligger Skistars reception med skiduthyrning och service som gör din fjällvistelse smidig. Här hittar du även Tegetornet, där du kan avnjuta en god middag eller avrunda skiddagen med en stämningsfull afterski. Tegeliften tar dig snabbt vidare in i Tegefjälls och Duveds liftsystem, och vill du åka vidare till Åres skidsystem ligger det bara en kort bil- eller skidbussresa bort.

Inflyttningsklart och bekvämt. Bostaden överlåts fullt möblerad och med komplett köksutrustning (med reservation för personliga tillhörigheter, kontakta gärna mäklaren för en detaljerad inventarielista). Eftersom bostaden inte är uthyrd kan du flytta in och börja njuta av ditt fjälläventyr direkt!

Boka visning idag! Vi erbjuder både digitala och fysiska visningar. Kontakta mäklaren för mer information och ta nästa steg mot din fjälldröm. Låt oss hjälpa dig att skapa oförglömliga semesterminnen med familj och vänner i vackra Tegefjäll!

Mer om mäklarna